Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Base Material | texture embossed |
| Finishing Type | PVD |
| Texture Type | Linen |
| Steel Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Sheet Size | 8x4 ft |
| Finish | Embossed Finish |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Gauge | 1MM |
| Usage | Interior Panel |
| Brand | SMC |
| Color | Gold |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Embossed |
| Type | Sheet |
| Finish | Mirror Finish |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Color | Golden |
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Interior and Exterior |
Approx. Rs 16,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Embossed |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Gold |
| Shape | Rectangular |
| Application | For Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Texture |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel gold texture designer Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 8 x 4 feet |
| Finishing Type | Embossed |
| Steel Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Color | Gold And Silver |
| Application | Kitchen Equipments Trolley |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Gauge | 18 swg |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Finishing | Texture |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Kitchen Decorative Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Finishing Type | Embossed |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 ft |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Finish | Mirror Finish |
| Type | Sheet |
| Brand | SMC |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Linen Finish Mirror Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 11,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Embossed |
| Finishing Type | Embossed |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Texture |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
We are engaged in offering a comprehensive range of Stainless Steel Honeycomb Design Sheets. Trader as per the set industry standards using high quality raw material and advanced technology, this sheet is checked on several quality parameters to ensure its durability. The offered sheet is made available in different sizes, finishes and colors as per the specific need of clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Light weight
Smooth surface
Durability
Approx. Rs 16,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Gold,rose Gold,copper,black Etc |
| Shape | Rectangular |
| Application | Hotel Lobby |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Bead Blast |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 13,900 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Nickel |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | SS304 L |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel copper linen Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Thickness | 2mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Embossed |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel CAMBRIDGE DESIGNER Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 11,500 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Finishing Type | Etching |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Color | Gold And Silver |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Size | 4 x 8 ft |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Etching Mirror Stainless Steel Decorative Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,500 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Embossed |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Rose Gold |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Mirror Finish |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Pattern Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited