Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 13,000 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | Bead blast |
| Finishing Type | PVD |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Gold |
| Shape | Rectangular |
| Application | Hotel Lobby |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1-2 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Sand Blasting |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel gold bead blast Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 8 x 4 feet |
| Finishing Type | Embossed |
| Type | Sheet |
| Steel Grade | SS 304 |
| Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Application | Kitchen Equipments Trolley |
| Gauge | 18 swg |
| Brand | SMC |
| Color | Silver |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel honeycomb pattern Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Interior Use |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,Embossed,Texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Architect Ideas Design Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Grade | 304 |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Ceilings |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,embossed,texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Pattern Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 14,800 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft X 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,Embossed,Texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 4 x 10 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Interior Use |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,Embossed,Texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel designer Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 16,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 15,600 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Decorative Etching Design Stainless Steel Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Application | Cladding |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | Hairline |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 13,200 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | Etching |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,embossed,texture,pvd |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Pattern Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 0-1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Finish | Bead Finish & Sand Glass |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited