Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Steel Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | MIRROR ETCHING |
| Gauge | 1MM |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Color | Silver |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS designer Decorative Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Decorative SS Etched Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Hairline |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Decorative SS Hairline Finish Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | SS304 |
| Color | Rose Gold |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet, 4 x 10 feet |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | PVD |
| Material | Stainless Steel |
| Sheet Size | 8ft x 4ft & 10ft x 4ft |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Coloured Stainless Steel Matte Finish Gold Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Decorative SS Elevator Door Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | SS304 L |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Weight | 23 kg |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS Etching Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited