Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Color | CHAMPAGNE |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Hotel Lobby |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 25 kg |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Gauge | 18 g |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
Features:
Approx. Rs 18,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Thickness | 2mm, 0 - 1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Color | BLUE |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Hotel Lobby |
| Size | 8ft x 4ft |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
Approx. Rs 400 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror Finish |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Brand | Imported |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 17,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm, 2mm |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Gold |
| Size | 8ft x 4ft |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Type | Sheet |
| Design | COLOR |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
Approx. Rs 8,800 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 8 x 4 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Finish | Mirror |
| Surface Treatment | GLOSSY |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
Approx. Rs 480 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Finish | Mirror |
| Surface Treatment | GLOSSY |
| Brand | Imported |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Brand | Imported |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 400 / KilogramGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kilogram |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Imported |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 400 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Elevator Cabins |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
Approx. Rs 7,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Mirror |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 400 / KilogramGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kilogram |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | Imported |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Elevator Door Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 8,700 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Imported |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 450 / KilogramGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kilogram |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Finish | Mirror |
| Surface Treatment | MIRROR FINISH |
| Size (feet X feet) | 4ft x 8ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
Approx. Rs 7,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Mirror |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
| Material Grade | SS304 |
We have gained expertise in offering our clients a superior range of Stainless Steel Glossy Sheet. This sheet is by our industry experts using high quality raw material keeping in mind specific requirements of clients. Available in various finishes, color and sizes, we can also customize this sheet as per the specifications provided by the clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Hardness
Anti corrosive
Dimensional accuracy
Approx. Rs 8,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 8ft x 4ft |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Imported |
| Steel Grade | SS304 |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited