Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
Approx. Rs 15,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 1 - 2 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 feet, 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Design | Water Ripple |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | Imported |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Stainless Steel Design Colour Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0 - 1 mm, 1 - 2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel designer Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 20,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Surface Finish | Vibration |
| Design | Embossed |
| Finishing Type | VIBRATION |
| Type | Sheet |
| Form | Sheet |
| Color | Rose Gold |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Weight | apprx 25 kg |
| Material | Stainless Steel |
We are engaged in offering a comprehensive range of Stainless Steel Vibration Designer Sheets. Trader as per the set industry standards using high quality raw material and advanced technology, this sheet is checked on several quality parameters to ensure its durability. The offered sheet is made available in different sizes, finishes and colors as per the specific need of clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Light weight
Smooth surface
Durability
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
We are engaged in offering a comprehensive range of Gold Leaf Design Stainless Steel Sheets. Trader as per the set industry standards using high quality raw material and advanced technology, this sheet is checked on several quality parameters to ensure its durability. The offered sheet is made available in different sizes, finishes and colors as per the specific need of clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Light weight
Smooth surface
Durability
Approx. Rs 15,000 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | BEAD BLAST |
| Color | Black |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Interior Use |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Black bead blast designer Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Elevator Cabins |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel designer Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Kitchen Equipments |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8 x 4 feet |
| Application | Pillars |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited