Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Mirror Decorative Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 11,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Black |
| Type | Sheet |
| Finish | Hairline |
| Form | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Grade | 304 |
| Application | Columns |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel gold etching designer Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size | 8 x 4 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Finishing Type | Etching |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Gold Etching Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Mirror |
| Etching Type | Sandblasted |
| Type | Sheet |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Thickness | 1 mm |
Approx. Rs 13,400 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Etching Decorative Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Type | Sheet |
| Finish | PVD Coated |
| Form | Sheet |
| Color | Silver And Gold |
| Shape | Rectangular |
| Grade | 304 |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8ft x 4ft |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Finishing | Etching |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of 304 Etching Stainless Steel Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Grade | Uts m/mm2 Min | 0.2% Proof Stress m/mm2 Min | % Elongation on 50 mm Gl Min | Hardness Rb Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304l | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310s | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316l | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409m | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8 x 4 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Thickness | 1 mm |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Etched Stainless Steel Decorative Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Size | 8 x 4 feet |
| Application | Elevator Cabins |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design | Etching |
| Type | Sheet |
| Brand | SMC |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Stainless Steel Coloring Mirror Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited