Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Steel Grade | SS304 |
| Material Grade | 304 |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Finish | Mirror (No. 8) |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | Mirror |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Type | Sheet |
| Brand | Imported |
| Form | Sheet |
| Origin | Chinese |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Blue mirror Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 10 feet |
| Thickness | 1.0 mm |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | PVD |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel rose gold Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,800 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Black |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Signage |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Design | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 8 feet |
| Application | Signage |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel titanium coated Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 ft |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Color | Golden |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 17,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Thickness | 0-1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Pattern | Mirror Finish |
| Weight | apprx 25 kg |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Finishing Type | Hairline |
| Color | NICKEL |
| Surface Finish | Hairline |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Form | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Steel Grade | SS304 L |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Gold |
| Surface Finish | Hairline |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Application | Hotel Lobby |
| Size | 4 x 8 ft |
| Form | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Size (feet X feet) | 8ft X 4ft |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Black |
| Application | Cladding |
| Brand | SMC |
| Thickness | 0-1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finishing | Mirror Finish And Hairline Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Black mirror Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Signage |
| Steel Grade | SS304 L |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | SMC |
| Weight | Apprx 25 kg |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Black Mirror Finish Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Water Ripple |
| Sheet Size | 8 ft x 4 ft |
| Type | Sheet |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | PVD Coated |
| Thickness | 1.0 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size | 4 x 8 feet |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Protective Film Type | PVC Film Coated |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Finishing Type | PVD |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd color Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited