Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Rose Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Hairline |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel copper hairline Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Cladding |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Design | Etching |
| Cabin Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 8 feet |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
We are offering high end quality of Gold Hairline Etching Elevator Cabin Sheets to our clients. In order to fulfill various demands of the customers, we provide a wide range of Stainless Steel Sheets. These Stainless Steel Sheets are made by our experts, who use state of the art technology. These Stainless Steel Sheets are strictly cross tested prior to dispatch so as to assure their compliance with industry defined standards and customers specifications
This range is ideally sulted for exterior cladding, interior decoration and fabrication of furniture and fixturesat:
Airports
Bank
Restaurants and Ice Cream Parlours
Railway Stations
Office Building and Interiors
Discotheques
Bus Shelters and Station
Cinema Halls
Apartment
Automotive Showrooms
Hotels
Hopping Malls
Jewelry, Cloth Emporiums
Beauty Salon
Retail Shops
Specifications:
Grade: 304 and 316
Dimensions: Thickness 0.80 ~ 2.00 mm
Size: 1220 mm 2440 mm (max 4000 mm)
Other Details:
There are two surface plating methods available: Ion Plating and Chemical Coloring
Chemical Color Coating: Yellow, Bronze, Dark Blue Colors
Ion Color Coating: Gold, Brass, Rose, Black
Mechanical Properties (Annealed Condition) CRSS:
GradeUTS M/mm2 Min0.2% Proof Stress M/mm2 Min% Elongation on 50 mm GL MinHardness RB Max30151520540953045152054092304L48517040923054801754090310S51520540953165152054095316L485170409532151520540954093802052088409M45027520904104152052289420690-15964304502052289
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Black |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel coloring hairline matt finish Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Gold |
| Shape | Rectangular |
| Application | Hotel Lobby |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 10 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Hairline |
| Brand | SMC |
| Grade | Uts m/mm2 Min | 0.2% Proof Stress m/mm2 Min | % Elongation on 50 mm Gl Min | Hardness Rb Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304l | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310s | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316l | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409m | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 16,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | PVD |
| Color | bronze |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 10 feet |
| Application | Cladding |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | Hairline |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Hairline |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Rose Gold |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Hairline |
| Design | hairline |
| Type | Sheet |
| Surface Finish | Hairline |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 1220×2440 mm |
| Application | Pillars |
| Form | Sheet |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | SS304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Hairline |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Black Hairline Stainless Steel Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Bronze |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8 x 4 feet, 4 x 10 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Design | Water Ripple |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Finish Stainless Steel Colored Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Mirror |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Hairline |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
We are supported with a rich industry experience that assists us in trading and supplying an exclusive range of Stainless Steel Black Hairline Sheets e.i. available in 304 grade stainless steel 1mm thickness size 8ft x 4ft and 4ft x 10ft. These hairline sheets are designed with optimum quality steel and sophisticated techniques.
Features:
Fine thickness
Finely finished
Light weight
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited