Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Pattern Etching Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Rose Gold |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | SS304 L |
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,Embossed,Texture,pvd |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 14,000 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Material Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Brand | SMC |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | SS304 L |
| Finishing Type | Etching |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Weight | 23kg |
| Material | Stainless Steel |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Rose Gold |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Etched Patterned Colored Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Size | 8 x 4 feet |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD ETCHING |
| Type | Sheet |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | PVD |
| Grade | 304 |
| Color | Gold |
| Size | 4 x 10 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Cladding |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Material Grade | SS304 |
| Color | Silver |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Finish | Etched |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Brand | SMC |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 ft |
| Finish | Etched |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Brand | SMC |
| Shape | Rectangular |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
We have gained expertise in offering our clients a superior range of SS Etching Pattern Sheets. This sheet is by our industry experts using high quality raw material keeping in mind specific requirements of clients. Available in various finishes, color and sizes, we can also customize this sheet as per the specifications provided by the clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Hardness
Anti corrosive
Dimensional accuracy
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Rose Gold |
| Thickness | 1 - 2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Application | Signage |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel DESIGNER ROSE GOLD Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Etching |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 10 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited