Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | BEAD SAND BLAST |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 0-1 mm |
| Size | 8ft X 4ft |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | PVD |
| Material | Stainless Steel |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS Colored Bead Blast Finish Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | PVD COLOR |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Finish | PVD Coated |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Rectangular |
| Grade | 304 |
| Application | Hotel Lobby |
| Form | Sheet |
| Size | 4 x 8 ft |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | PVD |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel 304 coloured Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 - 2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel GOLD Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS Colored Mirror Finish Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Rose Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 4 x 8 feet, 4 x 10 feet, 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | SS304 L |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Weight | 23 kg |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS Colored Hairline Finish Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Bead Blast |
| Thickness | 0-1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Steel Grade | SS304 L |
| Type | Sheet |
| Design | SAND BLAST |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 13,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of SS Colored Elevator Door Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited