Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 13,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Construction |
| Steel Grade | 304 grade |
| Size | 8ft x 4ft |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | Imported |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Decorative Stainless Steel Mirror Finish Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Additional Information:
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | Imported |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Gold |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Interior Use |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC Design |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Luxury Doors Decoration Mirror Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness""""
Robustness""""
Smooth edges""""
Approx. Rs 12,050 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Size | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Color | Black |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Signage |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Design | PVD MIRROR |
| Type | Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Brand | Imported |
We are offering Stainless Steel PVD Physical Vapor Deposition Sheets. PVD is a process of ION deposition by the condensation of a vaporized form of the material onto various surfaces in a vacuum environment.
Physical Vapor Deposition (PVD) is an environmentally friendly vacuum coating process that provides brilliant and durable decorative finishes on ABC (Architecture & Building Construction) Field, household appliances, stainless steel sheets, door hardware, jewellery, electronic components, automotive trim and marine fittings.
A wide array of colors can be achieved combining the benefits of a decorative finish with excellent wear and corrosion resistance. This guaranteed lifetime finish doesn’t chip, fade, corrode or tarnish, your imaginations and creations.
Why PVD Sheets?
1] Super Aesthetic 3] 100% Recyclable Green Product 5] Impact Resistance
2] Greater Water Resistance 4] Fire & Heat Resistance 6] Lower Carbon Foot Print
Applications:
Lift Cladding, Exterior Facades, Signages, Interiors
Color Options offered by us:
1] Gold 4] White Gold 7] Bronze 10] Red-Wine
2] Blue 5] Rose Gold 8] Nickel Silver 11] Copper
3] Green 6] Black 9] Champaign
Thickness: 0.5mm to 3mm
Grade : S.S 304, 202,
Finish: Mirror Finish, Hair Line Finish, 2B Finish
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Color | Rose Gold |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Brand | Imported |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Elevator Cabins |
| Material Grade | SS304 |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Brand | Imported |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Decorative Mirror Design Stainless Steel Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | 304 |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Brand | SMC |
| Gauge | 18 g |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 25 kg |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Etched |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Pattern Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited