Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,900 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Color | Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 4 x 8 feet |
| Application | Cladding |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design | MIRROR |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel PVD Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Color | Rose Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Coloured Stainless Steel PVD Coating Sheets.Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Rose Gold |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 10 feet |
| Surface Finish | PVD |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Finishing | Matte Finish |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of PVD Matte Finish Stainless Steel Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Finish | PVD Coated |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Grade | 304 |
| Form | Sheet |
| Size | 8 x 4 ft |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Form | Sheet |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Material Grade | SS304 |
| Steel Grade | 304 |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd coating Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Application | Luxury Interior |
| Size | 8 x 4 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 1 - 2 mm |
| Color | Gold |
| Finishing Type | PVD |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 4 x 8 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Gold Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at a pocket-friendly price.
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Signage |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd coated decorative sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Design | Pvd |
| Form | Sheet |
| Material Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Color | Gold |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8 X 4 & 10 X 4 |
| Application | Signage |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Steel Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel pvd Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 400 / KilogramGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kilogram |
| Surface Finish | Mirror |
| Finishing Type | Mirror |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Mirror Finish |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel mirror finish Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited