Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Gauge | 18 Gauge |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,embossed,texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
We have gained expertise in offering our clients a superior range of SS Decorative Sheets. This sheet is by our industry experts using high quality raw material keeping in mind specific requirements of clients. Available in various finishes, color and sizes, we can also customize this sheet as per the specifications provided by the clients. Clients can avail this sheet from us at market leading price.
Features:
Hardness
Anti corrosive
Dimensional accuracy
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Grade | 304 |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 8 x 4 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching,embossed,texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Patterned Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Etching |
| Brand | SMC Design |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Application | Elevator Cabins |
| Size (feet X feet) | 4ft x 8ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3D |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless STEEL 3D DECORATIVE Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Brand | SMC |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 9,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Core Material | STAINLESS STEEL |
| Finishing Type | Embossed |
| Size | 4 x 8 feet |
| Color | Silver |
| Finish | Matt (No. 4) |
| Steel Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Grade | 304 |
| Shape | Rectangular |
| Face Sheet | Stainless steel |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Form | Sheet |
| Application | Kitchen Equipments |
| Sheet Size | 1220x2440 mm |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Gauge | 1MM |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Finishing | Etching,embossed,texture,pvd |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of SS Honeycom Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Size | 4 x 8 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Thickness | 1 mm |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | Etching |
| Color | Gold |
| Type | Sheet |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Hairline |
| Color | Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Bronze |
| Size | 8 x 4 feet |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Application | Exterior Use |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Size (feet X feet) | 8ft X 4ft |
| Type | Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Mirror Finish |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Bronze mirror Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited