Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 13,500 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Rose Gold |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1 mm |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 8 x 4 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3D |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Features:
Rust-resistant
Durable
Easy to install and maintain
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Elevator Cabins |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel 3d texture Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 17,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Gold |
| Finishing Type | PVD |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Finishing | Matte Finish |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Stainless Steel Colored 3d Art Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 13,800 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Embossed |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3D |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Material Grade | SS304 |
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 17,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Embossed |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3 D |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel 3d interlock designer Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Matte Finish |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3D |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel 3d cube designer Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 12,000 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | PVD |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | 3D |
| Brand | Saraswati Metal Corporation |
| Material Grade | SS304 |
Features:
Impeccable finish
Dimensional accuracy
Durable
Approx. Rs 16,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Luxury Interior |
| Brand | SMC |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finishing | 3D |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Features:
Rust-resistant
Durable
Easy to install and maintain
Approx. Rs 14,800 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Finishing Type | Etching |
| Color | Silver |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Size | 4 x 8 ft |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Finishing | 3D |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel 3d art Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Matte Finish |
| Application | For Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited