Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 8 x 4 feet |
| Finishing Type | Embossed |
| Steel Grade | SS 304 |
| Type | Sheet |
| Thickness | 1 mm |
| Application | Exterior Use |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Gauge | 18 swg |
| Brand | SMC |
| Color | Silver |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Grade | Uts m/mm2 Min | 0.2% Proof Stress m/mm2 Min | % Elongation on 50 mm Gl Min | Hardness Rb Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304l | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310s | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316l | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409m | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.80 ~ 2.00 mm |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS316 |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Steel Grade | SS 304 |
| Finishing Type | PVD |
| Size | 4 x 10 feet, 8 x 4 feet |
| Surface Finish | PVD Coated |
| Gauge | 18 swg |
| Brand | SMC |
| Color | Rose Gold |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Material | Stainless Steel |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
Approx. Rs 12,800 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | Etching |
| Finishing Type | Embossed |
| Color | Silver |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Application | Elevator Cabins |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Design Type | Designer |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 13,800 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | Bead blast |
| Finishing Type | PVD |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |
| Application | Hotel Lobby |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Material Grade | SS304 |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Stainless Steel Black bead blast designer Sheet. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Approx. Rs 13,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Application | Signage |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0-1 mm, 1-2 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Brand | SMC |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft and 4ft x 10ft |
Backed by a team of experienced professionals, we are offering an extensive array of Stainless Steel 304 golden Sheets. Trading using quality approved raw material and latest machine, this sheet is available in different specifications to fulfil the varied needs of the clients. It is strictly checked on different quality parameters assuring its flawlessness at the user’s end. Extensively demanded in the industry, clients can avail this premium quality sheet from us at very reasonable rates.
Features:
High strength
Ability to withstand adverse climatic condition
Durability
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Design | PVD |
| Size | 8 x 4 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Luxury Exterior |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Type | Sheet |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited