Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFS3182M1ZW
Approx. Rs 12,000 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Design | Etching |
| Finishing Type | PVD |
| Color | Gold |
| Size | 8 x 4 feet |
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Mirror |
| Application | Hotel Lobby |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Stainless Steel Mirror Finish Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Size (feet X feet) | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Grade | UTS M/mm2 Min | 0.2% Proof Stress M/mm2 Min | % Elongation on 50 mm GL Min | Hardness RB Max |
| 301 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 304 | 515 | 205 | 40 | 92 |
| 304L | 485 | 170 | 40 | 92 |
| 305 | 480 | 175 | 40 | 90 |
| 310S | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 316L | 485 | 170 | 40 | 95 |
| 321 | 515 | 205 | 40 | 95 |
| 409 | 380 | 205 | 20 | 88 |
| 409M | 450 | 275 | 20 | 90 |
| 410 | 415 | 205 | 22 | 89 |
| 420 | 690 | - | 15 | 96 |
| 430 | 450 | 205 | 22 | 89 |
Approx. Rs 14,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Thickness | 0 - 1 mm |
| Color | Rose Gold |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Finishing Type | Hairline |
| Surface Finish | PVD |
| Color | Golden |
| Thickness | 1 mm |
| Shape | Rectangular |
| Size | 8ft x 4ft |
| Application | Ceilings |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 15,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Surface Finish | PVD |
| Color | Black |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Application | Pillars |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Design | Etching |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 16,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material Grade | SS304 |
| Size | 8ft x 4ft |
| Finishing | Mirror Finish |
| Color | Blue |
| Thickness | 1-2 mm, 0-1 mm |
| Brand | SMC |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Mirror Blue Color Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Approx. Rs 12,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 0 - 1 mm |
| Finishing Type | PVD |
| Material Grade | 304 |
| Size | 8ft x 4ft and 10ft x 4ft |
| Finish | Mirror |
| Color | Black |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Application | Luxury Interior |
| Surface Treatment | PVD Coated |
| Steel Grade | SS304 L |
| Type | Sheet |
| Finishes | Mirror Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
Approx. Rs 14,600 / KgGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Surface Finish | PVD |
| Design | Sand blast |
| Finishing Type | PVD |
| Color | nickel color |
| Form | Sheet |
| Type | Sheet |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 4 x 8 ft |
| Thickness | 1 mm |
| Size | 8ft x 4ft |
| Brand | SMC |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
Approx. Rs 17,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Color | Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 8 x 4 feet, 4 x 8 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
Approx. Rs 15,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Color | Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 8 x 4 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Design | pvd color |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Color | Rose Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 4 x 8 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SMC |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
| Design | Water Ripple |
Approx. Rs 12,000 / PieceGet Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Color | Gold |
| Thickness | 1.0 mm |
| Surface Finish | PVD |
| Material Grade | SS 304 |
| Size | 4 x 8 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing Type | PVD |
| Type | Sheet |
With the assistance of our team of dexterous professionals, we are providing our clients a wide assortment of Color Pattern Stainless Steel Sheets. Offered sheet is by our experts using excellent quality raw material and advanced technology. Clients can avail this sheet from us in different thicknesses and dimensions as per their specific needs. Clients can avail this sheet from us at pocket friendly price.
Features:
Fine thickness
Robustness
Smooth edges
Explore More Products
© Saraswati Metal Corporation. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited